Viete, čo je to Pfeilraupe?

Nie? Možno preto, že niečo podobné na Slovensku ešte nebolo. A nielen na SAShE!

Tak dovoľte, aby som vám túto zaujímavú vecičku predstavila.

Ak by som to chcela doslovne preložiť, potom by to bolo niečo ako: špicatá húsenica, húsenicová šípka, húsenica ako šípka, pás ako ostrý šíp alebo niečo podobné. K názvu sa ešte dostanem na konci, preto treba dočítať. 🙂

Jednoducho vysvetlené je Pfeilraupe šikovné riešenie šatky, plédu, šálu, náramenníka … alebo môžete si to nazvať ako chcete podľa seba. Základom je trojuholníkový ostrý špicatý tvar a niekoľko otvorov, cez ktoré sa špic šatky prevlieka.

Tu je pár inšpirácií z internetu

Zdroje obrázkov:

http://alpis-farbenrausch.blogspot.sk/2015/08/pfeilraupe.html, http://www.handarbeitsfrau.de/thema/mimmi-s-handarbeits-tagebuch.36465/?pageNo=8, http://gwenodolin.blogspot.sk/2015/10/die-pfeilraupe.html,

Táto vecička začala byť horúcou novinkou v Nemecku v minulom roku, aj keď zmienky na internete sa dajú nájsť už aj niekoľko rokov dozadu.

Podrobný návod nájdete napr. na www.ravelry.com, ale je ich na internete dosť aj na iných miestach.

Hľadala som nejaké ponuky na Slovensku, ale nenašla som nič a tak som sa pustila do realizácie vlastného projektu. Chcela som si urobiť „húseničku“ podľa seba a tak som začala merať, kresliť strih na papier a znovu merať (strany trojuholníka nemohli byť rovnaké, pretože to nesedelo) a znovu prekresľovať … a potom hľadať vhodnú priadzu … a potom prepočítavať rozmery a očká … až bol projekt pripravený na niekoľko rozmerov a viacero typov priadzí.

Predstavujem vám prvú Šatku zasiahnutú šípom z dielne Fanco. Táto je vyrobená zo 100% melírovanej vlny a je pletená. Je skutočne veľká, má až 180 cm na najdlhšej strane.

Postupne budú pribúdať v mojom obchodíku ďalšie – na zimu z vlny (tenšie, hrubšie), na leto z bavlny. A určite vyskúšam aj háčkovanú verziu, ale to budem musieť znovu prepočítavať. 🙂

Ak si teraz chcete zadovážiť zimnú verziu, môžete si vybrať napr. z týchto dostupných farebných variácií (mám na sklade).

Šatku môžete nosiť na niekoľko spôsobov, môžete ju nechať voľnejšie alebo pritiahnuť ku krku, napravo, naľavo, špic pretiahnuť z vonkajšej strany alebo z vnútornej … fantázii sa medze nekladú, prípadne sa treba inšpirovať na internete.

A teraz ešte jedna VÝZVA!

Keďže som zatiaľ neprišla na žiadny vhodný názov v slovenčine a medzi vami je veľmi veľa kreatívnych dušičiek, vyhlasujem malú súťaž o pomenovanie tejto šatkohúseničky. 🙂

Podmienky: názov musí byť stručný, jasný, slovenský, zrozumiteľný, výstižný, nemusí to byť žiadne existujúce slovo. 🙂 Návrhy píšte do komentárov pod tento žurnál. Počet návrhov od jedného nie je obmedzený.

Ak sa mi bude niektorý z návrhov páčiť tak, že ho použijem, autor dostane 20% zľavu na jednu vecičku z môjho obchodíku, ktorú mám skladom a ktorú si sám vyberie.

Vyhodnotenie bude na konci januára (v nedeľu 31.1. 2016 zasadne rodinná rada).

Veľmi sa teším na vaše návrhy a komentáre. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *